İMAM HATİP LİSELERİ ARASI HAFIZLIK VE EZAN OKUMA YARIŞMASI KARADENİZ 4. BÖLGE FİNALİ 19.04.2009 PAZAR GÜNÜ TOKAT’TA YAPILDI.

BOYABAT İMAM HATİP LİSESİ VE ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ÖĞRENCİLERİMİZ HER İKİ DALDA DA BÖLGE İKİNCİLİĞİ KAZANARAK BÜYÜK BAŞARI ELDE ETTİLER.

             Mîllî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Tarafından Her Yıl Geleneksel Olarak Düzenlenen “İmam Hatip Liseleri Arası Hafızlık ve Ezan Okuma Yarışmasının 4. Bölge Finali Tokat 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında Yapıldı.

             Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından İmam Hatip Liseleri arasında öğrencilerin Milli Eğitimimizin temel amaçlarına uygun olarak mihrapta, minberde, minarede, bütün mesleki faaliyet ve uygulamalarda başarı göstermeleri, sosyal ve kültürel yönden kendilerini geliştirerek özgüven duygusu kazanmaları yoluyla mesleğe hazırlanmaları amacıyla her yıl düzenlenen Hafızlık ve Ezan Okuma yarışmasının 4. Bölge Karadeniz Bölge Finali 19 Nisan 2009 Pazar günü saat 10:00’da Tokat Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

            2 ayrı dalda  yapılan yarışmaya toplam 22 öğrenci katıldı. Trabzon, Amasya, Artvin, Çorum, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Sinop ve Tokat İl birincilerinin katıldığı yarışmaların ilk bölümünde hafızlık yarışması yapıldı.

            Yarışmayı Tokat Valisi Recai AKYEL, Tokat Milletvekili Osman DEMİR, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ömer ŞENGÜL, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar PETEK, Tokat Belediye Başkanı Adnan ÇİÇEK, Tokat İl Müftüsü Abdurrahman KOÇAK, diğer daire amirleri, okul müdürleri ve öğretmenler izledi.

Ayrıca yarışma yerel Tokat televizyonundan uydu üzerinden canlı olarak yayınlandı.

         Yarışmayı okulumuz adına Boyabat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Suat TEKİN, Müdür Yardımcıları İbrahim BODUR ve Sinan ÇİFTÇİ, Meslek Dersleri Öğretmenleri Yaşar KARAYEMİŞ, Ahmet MOR, Muhsin SERÇE, Arapça Öğretmenleri Seval GÖKKURT ve Ayşegül KOÇİN, Edebiyat Öğretmeni Gülcan DEMİR, Boyabat İHL Okul-Aile Birliği Başkanı Yaşar KÖSTEK izledi.

            Jüri Başkanlığını Tokat  Müftüsü Abdurrahman KOÇAK yaptı. Jüri üyeliklerini ise okullarını temsilen gelen meslek dersleri öğretmenleri yaptı.

            Tokat 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayını dolduran kalabalık bir seyirci topluluğunun heyecanla ve sonucunu merakla izlediği yarışmada saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonra Ali ASAROĞLU tarafından Kur’an-ı Kerim okundu.

            Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Fahri DELEN’in yaptığı açılış konuşmasından sonra Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ömer ŞENGÜL bir konuşma yaptı. Daha sonra yarışmaya geçildi.

            Yarışma önce Hafızlık dalındaki öğrencilerin okuyuşuyla başladı. Hafız öğrencilere 1.-10. cüzler arasından sayfa başından yarıya kadar, 11.-20. cüzler arasından sayfa ortasından sonuna kadar ve 21.-30. cüzler arasından ise sayfa sonundan diğer sayfaya geçiş yapmak üzere toplam üçer soru soruldu.

            Sonra Ezan okuma yarışması yapıldı. Öğrenciler Sabâ, Uşşak,Rast, Segah ve Hicaz makamlarından dilediklerini seçerek okudular.

            Yarışmanın etapları arasında ve sonunda Tokat İmam Hatip Lisesi İlahi Korosu ilahilerden bir demet sundu.

 HAFIZLIK YARIŞMASI SONUÇLARI:

  1- Osman GÜL-Amasya-Merkez AİHL – 97.13 puan ortalaması

 2- Mehmet DEMİRCİ – Boyabat İHL ve AİHL – 95,13 puan ortalaması

 3- Yakup KÜÇÜKSARIYILDIZ – Çorum İHL ve AİHL- 94.88 puan ortalaması

 4- Recep BEYHAN- Samsun-Terme İHL- 92,13 puan ortalaması

 5- Nurettin ILIMLI – Ordu-Fatsa İHL ve AİHL     – 87,25 puan ortalaması

 6- İshak TOPAL  – Rize-Merkez İHL ve AİHL   – 86,38 puan ortalaması

 7- Ayşe ÖZKARA  – Tokat-Zile İHL ve AİHL  – 86,38 puan ortalaması

 8- Ömer AK  – Trabzon-Of İHL ve AİHL – 86,25 puan ortalaması

 9- Zekeriya DEMİR  – Tokat Merkez İHL ve AİHL – 85,38 puan ortalaması

10-Ramazan KARABULUT – Giresun-Bulancak AİHL – 83,88 puan ortalaması

11-Ahmet Bircan KARAKAŞ  – Artvin-Yusufeli İHL  – Yarışmaya Katılmadı.

 Hafızlık Yarışmasına katılan ve Karadeniz Bölge 2.’si olan öğrencimiz Mehmet DEMİRCİ’yi yarışmaya Boyabat İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmeni Yaşar KARAYEMİŞ hazırladı ve yarışmada Jüri Üyeliği görevini yaptı.

 EZAN OKUMA YARIŞMASI SONUÇLARI:

  1- Ali PAMUKLU – Amasya-Merkez AİHL – 95.50 puan ortalaması

 2- Safter AHTIVAR – Boyabat İHL ve AİHL – 95,00 puan ortalaması

 3- Emre BAYRAKTAR – Trabzon-Merkez AİHL – 94.75 puan ortalaması

 4- Emre YILDIZ  – Rize-İkizdere İHL  – 93,00 puan ortalaması

 5- Sefa TENLİK – Ordu-Ünye İHL ve AİHL – 92,75 puan ortalaması

 6- Şehmuz ERKMEN – Tokat-Merkez AİHL – 92,50 puan ortalaması

 7- Coşkun AYDIN – Tokat-Erbaa  AİHL – 92,38 puan ortalaması

 8- Mustafa İPEK – Çorum-İskilip İHL – 91,13 puan ortalaması

 9- Mehmet YAYIK – Giresun-Merkez AİHL – 90,13 puan ortalaması

10-Mehmet PANCAR – Samsun-Vezirköprü AİHL – 87,38 puan ortalaması

11-Özcan ÇAKMAKÇI – Artvin-Yusufeli İHL – Yarışmaya Katılmadı

             Ezan Okuma Yarışmasına Sinop’u temsilen katılan ve Karadeniz Bölge 2.’si olan öğrencimiz öğrencimiz Safter AHTIVAR’ı yarışmaya Boyabat İmam Hatip Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Ahmet MOR hazırladı ve yarışmada Jüri Üyeliği görevini yaptı.

            Yarışmaların sonunda dereceye girenlere ve katılan bütün öğrencilere çeşitli hediyelerin verildiği ödül töreni yapıldı. Ödül töreninden sonra Tokat Öğretmenevinde bütün misafirlere öğle yemeği ikram edildi.

            Boyabat İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Hüseyin MAVİŞ, Karadeniz Bölge yarışmasında ilimizi temsil eden ve her iki dalda da bölge ikinciliği kazanan öğrencilerimizi ve jüri üyesi öğretmenlerini Okul Müdürü ile birlikte makamında kabul ederek ödüllendirdi. Bu yarışmada Boyabat İHL ve AİHL öğrencilerinin elde ettiği bu başarının kendisini sevindirdiğini ve gururlandırdığını, bundan sonraki yarışmalarda da kendilerinden üstün başarılar beklediğini söyleyen M. Hüseyin Maviş, yarışmacı öğrencileri ve onları yetiştiren öğretmenlerini ve okul müdürünü kutladı.

            Boyabat İHL ve AİHL Müdürü Suat TEKİN de, bu başarıların bir tesadüf olmadığını, ancak uzun soluklu ve yorucu ön çalışmalar neticesinde böyle başarıların elde edildiğini, okul son yıllarda her alanda yükselen bir başarı grafiği yakaladığını ve bunu da sürdürmek istediklerini söyledi ve bu başarıda emeği geçen öğrenci ve öğretmenlerini tebrik etti.

            Bu yarışmada birinciliği elde eden öğrenciler, 24 Mayıs’ta İzmir’de yapılacak olan Türkiye Finalinde yarışacaklar.

            Karadeniz finalinde Sinop’u başarıyla temsil eden yarışmacı öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

            26 Nisan 2009 Pazar günü ise Sinop’ta yapılacak Kur’an-ı Kerim Okuma Karadeniz Bölge yarışmasına Kasım COŞKUN isimli öğrencimiz ilimizi temsilen katılacaktır.  Öğrencimize başarılar diliyoruz.

Boyabat.Gen.Tr olarak  yarışmada derceye giren öğrencilerimizi ve Boyabat İHL ve Boyabat Anadolu İHL‘deki öğretmenlerimizi tebrik ederiz.

 

Share Button