boyabat20091

Dünya üzerinde kalesi bulunan 28 farklı ülkeden Dünya Kaleli Kentler Birliği üyesi yaklaşık 250 temsilcinin katıldığı Kaleli Kentler Birliği Toplantısı Bursa’da yapıldı.
Toplantıya İngiltere’den Chester, Slovenya’dan Piran, Malta’dan Valette, Rusya’dan St. Petersburg, İtalya’dan Verona, İspanya’dan Barcelona ve Hollanda’dan Denbosh gibi kalesi olan kentlerden gelen katılımcıların yanı sıra İlçemizi temsilen Belediye Başkanı Mehmet Ermiş katıldı.

boyabat20092

boyabat20094

boyabat20093

Toplantıda; birliğe üyelik başvurusunda bulunan Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kütahya Belediyesi, Sinop Boyabat Belediyesi ve Alanya belediyelerinin üyeliği kabul edildi. Yeni üyelerin kabul edilmesi ile birlikte, Dünya Kaleli Kentler Birliğinin Türkiye’deki üye sayısı altıya yükseldi. 
Toplantı sonrası ilçemize dönen Başkan Ermiş,  yapmış olduğu açıklamasında, toplantıda Boyabat Kalesi’nin tarihine ilişkin bir sunum yapıldığını, Boyabat Kalesi ile ilgili broşür ve afişlerin sergilendiğini belirtti.
Yapılan toplantı sonrasında Boyabat’ın Uluslar arası bir örgüt olan Dünya Kaleli Kentler Birliğinin yeni üyesi olmasının ilçemizin tanıtımı adına sevindirici olduğunu belirtirken, yabancı katılımcıların Boyabat Kalesi ile ilgili bilgi ve broşürlere büyük ilgi gösterdiğini belirtti ve “Boyabat Kalesi artık bir dünya markasıdır” dedi.

Share Button