Yeni yapılan yol üzerinden Sinop’a giderken Dranaz Tünelini geçtikten  sonra tesadüfen rastladığımız Dere Cuma  Camii bizi çok etkiledi burada bunu sizlerle paylaşmak istedik.  Boyalıca Köyü sınırları içinde olan Dere Cuma Camisini gezerken Boyalı köyünden görüştüğümüz kişiler caminin yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi olduğunu, Vakıflar tarafından caminin restore edileceğini söylediler.

cumadere_cami_2
cumadere_cami_3
cumadere_cami_4

Ayrıca kendilerinden Dere Cuması  Cami yapılırken yaşanan bir hikayesi olduğunu öğrendik. Hikaye şöyle;  Dere Cuması Cami önce başka bir yere yapılmak istenmiş , gerekli malzemeler hazırlanmış ertesi gün bir bakmışlarki inşaat için hazırladıkları malzemeler yok! Nerede diye ararken bir bakıyorlarki malzemeler caminin şuanki bulunduğu yerde , bunun üzerine malzemeleri alıp tekrar eski yerine taşıyorlar, aradan bir gece geçiyor malzemelerin olduğu yere gidiyorlar,  inşaat malzemeleri gene yok yerinde hayretler içinde kalan köylüler malzemelerin tekrardan şuanki caminin bulunduğu yerde olduğunu görüyorlar. Bunun üzerine Dere Cuması Cami  şaunki yol kenarında bulunan  yere yapılıyor.

cumadere_cami_6
cumadere_cami_7
cumadere_cami_8
cumadere_cami_9
cumadere_cami_5

Bu tarihi  eserimizin restore edileceğini duyduğumuza çok sevindik. Eskiden civar köyler burada namaz kılarmış. Dere Cuması Cami  hakkında başka bilgisi olan ziyaretçilerimizde olursa bizimle paylaşırlarsa seviniriz.

Dere Cuması  Caminde 15.05.2009 günü yapılacak olan duaya tüm halkımız davetlidir.  Buradan duyurulur.

Share Button