Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sakarya Caddesi projesi çalışmalarının önümüzdeki hafta itibariyle başlayacağını söyledi. Ergül; “Sinop’umuzun kalbi olan Sakarya Caddesi, yeni yüzüyle herkesin memnun kalacağı modern bir görünüme kavuşacak” dedi.

sinop-ta-donusum-basliyor1

Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül Belediye toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya geldi. il genelinde devam eden ve başlanacak olan projeler hakkında bilgiler veren Başkan Ergül, basın mensuplarının kendisine ilettiği soruları yanıtladı.

sinop-ta-donusum-basliyor2

Sinop Belediye Başkanlığı tarafından projesi tamamlanarak ihalesi yapılan ve 2 milyon liraya mal olacak olan Sakarya Caddesi yayalaştırma projesi hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Baki Ergül, cadde üzerinde çalışmaların önümüzdeki hafta içerisinde başlayacağını ifade etti. Ergül; “Sakarya Caddesini yenileme projesini başlatıyoruz. Bizim Sinop’umuzun kalbi burası biliyorsunuz. En önemli tek caddesi. Ama hiç Sinop’un genel konseptine uygun durmuyor.

Sinop’un doğal güzelliğine uymuyor. İnşallah onu bu anlamda revize edeceğiz. Esasında biz bunun ihalesini 22 Mart’ta yaptık. Bu güne kadar beklememizin nedeni yazın Sinop’un çok kalabalık olması, 15 günden beri de bekliyoruz İlköğretim haftası çocukların alış verişi vesaire dedik. Önümüzdeki hafta Pazartesi itibari ile bu caddenin trafiğe kapatılacağını ifade eden tabelaları astık. Böyle bir çalışmanın başlayacağını da o caddedeki esnaflara tek tek giderek bildireceğiz. Tabi burada bir takım sıkıntılar olacak. Yani vatandaş sıkıntılarını dile getirecektir. Ne bilim malım gelmedi diyecektir, yollar çamur oldu diyecektir. Bunların hepsini göğüslemeye hazırım. Çünkü ortak paydamız Sinop olduğu için başlangıçta böyle olacaktır ama insanlarımızın hoş görüsüne sığınarak böyle bir şeye girdik. Burası bittiğinde bütün esnaflarımız ve vatandaşlarımız beğenilerini ifade edecekler diye düşünüyorum. Bu caddeyi yeşillikler içerisinde insanların daha çok gezinti yapabilecekleri, oturabilecekleri sohbet edebilecekleri bir cadde şekline dönüştüreceğiz” dedi.

sinop-ta-donusum-basliyor3

PROJE İLE BİRLİKTE SAKARYA CADDESİNİN TÜM ALT YAPI İŞLERİ DE BİTECEK

Sakarya Caddesinde başlatılacak olan yayalaştırma çalışmaları ile birlikte bölgede gerekli tüm alt yapı çalışmalarının da tamamlanacağının altını çizen Belediye Başkanı Baki Ergül, bu vesile ile bölgenin alt yapı ve üst yapı eksikliklerinin de giderileceğini belirtti. Ergül; “Biz bu çalışmaları keyfe kederyapmıyoruz. Burada zaten bir doğalgaz çalışması olacak. Sen istesen de istemesen de Sakarya Caddesinin iki tarafında geçilecek. Bu cadde zaten kapatılacak. Biz bu caddeye girdiğimizde buradan doğalgaz geçmiş olacak, YEDAŞ, Telekom çalışmaları tamamlanmış olacak, taban tamamlanmış olacak. Hatta bir taraftan da cephe giydirmesin de ihale hazırlıkları içerisindeyiz. O da başlamış olacak. Dolayısıyla çok yönlü çalışma olacak. Bitince herkesin memnun olacağı bir proje olacak. Dolmuşların yolcu indirip bindirmeleri için 3 noktada celpler olacak. Yani araç trafiğin engel olmayacak.

Belki burada en sorunlu şey şu olacak. Burada bir sürü dükkanlar var bunlar ikmallerini nasıl yapacak. Şimdi bizim burada hareketli şeylerimiz olacak. Bunları dükkanların yoğun olduğu belli noktalarda babalar olacak. Bunu mesai saatleri içerisinde gün içerisinde değil, bunu diğer şehirlerde olduğu gibi gece on iki ile sabah sekiz saatleri arasında yapacak. Zaten bizim de mecliste aldığımız bir karar var. Bu tür ikmal noktalarında olsun kesinlikle ikmalle on iki ile sabah saat sekiz arasında olacak” diye konuştu.

sakarya_caddesi_yeni_proje

ÇEKEK YERİ SORUNUNU HALLEDECEĞİZ

Uzun yıllardır Sinop’u meşgul eden Çekek yeri sorunu kısa süre içerisinde çözüme kavuşturmayı amaçladıklarını belirten Belediye Başkanı Baki Ergül, bölgede düşünülen projenin de kısa süre içerisinde hayata geçirileceğini söyledi. Ergül; “Biliyorsunuz yıllardır Sinop’u meşgul eden Çekek yeri sorunu var.  Haklı olarak bu ne kadar uzadı diyebilirsiniz. 4- 5 senedir buranın devam eden hukuki prosedürü var. Mahkemedir, danıştaydır, karardır vs. En sonunda her şey bitti. Benim projem zaten hazır. Bu hafta içerisinde oranın devrini yapacaklar artık bize. Neymiş 15 günlük süreyi bekliyorlarmış. Sinoplu’nun yerini Sinoplu’ya verin yani. Bu hafta içerisinde bu olmazsa sıkıntı olur. Yani yargı kararlarının hiçe sayılması gibi bir şey olur. Böyle bir şeyin olmasını hiç kimse istemez. Oranın projesi hazır. Bir tane tekne kaldı orda. O da bugün yarın kalkması lazım. O çok kötü görüntüyü bir kere ortadan kaldıracağız.

Kış döneminde Ada’da yol yapım çalışmalarımız olacak. Bir taşla iki kuş vurmak istiyorum açıkçası. Yoldan bir kaya malzemesi çıkacak. Bu malzeme çok kıymetli oldu artık. Dolgu için yol için önemli bir malzeme. 3-5 kişiye teklif sunacağız. A yolunu açacağız, çıkan malzemenin yarısı sizin yarısı benim. Hem o yolu açtıracağım hem oranın dolgusunu yaptıracağız. Böyle bir çalışma var. Yani Çekek yerinde bu kış dönemi içerisinde alt yapısını tamamlamış olacağız. Ondan sonra biz onu yavaş yavaş dantel gibi işleriz” dedi.

sakarya_caddesi_yeni_proje_2

BUZHANE İÇİN BAKANDAN DESTEK İSTEYECEĞİZ

Kültür merkezine dönüştürülmesi planlanan buzhanenin eksikliklerinin giderilebilmesi için önümüzdeki günlerde Turizm Bakanı Nabi Avcı ile bir görüşme gerçekleştireceğini belirten Belediye Başkanı Baki Ergül, herhangi bir destek alamasalar bile Belediye olarak orayı yapacaklarını ifade etti. Ergül; “Çekek yerini yapmakla orasının işi bitmiyor. Orada Buzhane var. Biz burada şanssızlıklar yaşadık. Şuana kadar oranın bitmesi lazımdı. Oranın bize bağışlanan parası yetmedi, iktidar değişiklikleri oldu, projesi olmadı anıtla kurulu kabul etmedi vs. Aksilikler bir birini kovaladı. Ama bugün itibari ile oranın her şeyi tamamlandı.

Ben dosyayı da hazırladım. Sayın kültür bakanının yanına gideceğim önümüzdeki günlerde. Oranın bir paraya ihtiyacı var. Olursa olur olmazsa belediye olarak biz orayı yapmaya hazırız” diye konuştu.

sakarya_caddesi_yeni_proje_4

SON 2 AYDA ASFALT ÇALIŞMALARI İÇİN 2 TRİLYON PARA HARCADIK

Sinop Belediyesi olarak son 2 ayda il genelinde gerçekleştirdikleri asfalt çalışmalarının 2 trilyon maliyetinde olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Baki Ergül, er ya da geç Sinop’ta asfaltlanmamış yol kalmayacağını söyledi. Ergül; “Sinop’ta son 1,5 – 2 ay içerisinde müthiş sıcak asfalt yaptık. Biz en az 2 trilyon para harcadık buraya, bu çalışmalarımız devam edecek. Benim Sinop’a şöyle bir sözüm var. Belediye başkanlığı süresinin bitmesine daha 3 sene var. Bu süre içerisinde Sinop’ta hiçbir noktada asfaltlanmadık yol kalmayacak.

Biraz önce biraz sonra ama yapılacak herkes bunu böyle bilsin. Tabi asfaltı yapılan yolların güzelliğini görünce insanlarımız diyorlar ki illaki benim yolda yapılsın, şurası da yapılsın. Mesela Paşa Tabyalarının olduğu yerde düğün oluyordu. Bende gittim, gördüm etrafını güzelce temizleyip vatandaşlarımız daha rahat gidip gelsin diye asfaltlama yaptık. Hiç kimsenin de bize böyle bir talebi olmadı” dedi.

Share Button